Slovenský úspech na svetovej „olympiáde“ vedeckých talentov opäť z AMAVET-u

(tlačová informácia)

MYSLI DOPREDU

Slovenský úspech na svetovej „olympiáde“ vedeckých talentov opäť z AMAVET-u

(Phoenix – Bratislava, 16.05.2016)

V priebehu dvoch týždňov tretí svetový úspech slovenských stredoškolákov z „liahne“ Asociácie pre mládež, vedu a techniku – AMAVET! Sedemnásťročná Janka Čorňáková z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove získala na najprestížnejšej projektovej súťaži na svete Intel ISEF 2016 vynikajúce štvrté miesto. V kategórii Rastlinné vedy uspela s projektom „Potenciálne využitie sekundárnych rastlinných metabolitov v ochrane rastlín proti parazitom“. V Arizonskom Phoenixe USA súťažilo v 27 kategóriách 1 760 študentov zo 77 krajín sveta.

Po prílete na Slovensko neskrývala emócie: „Bol to pre mňa týždeň plný nových zážitkov a skúseností. Okrem pár dní takmer neznesiteľných horúčav, pár tisíc nalietaných míľ, množstva nových priateľov z celého sveta, či nezabudnuteľných pohľadov mi to dalo obrovskú dávku motivácie. Motiváciu venovať sa vede a nevzdávať sa, nech sú okolnosti akékoľvek. Znie to možno ako klišé, ale tento týždeň mi zmenil život. Naučil ma hľadieť ďalej za obzor v zmysle motta tohto ročníka súťaže - Mysli dopredu.“

Intel Foundation rozdala medzi súťažiacich formou rôznych ocenení neuveriteľných 4 milióny dolárov. Janke sa ušlo „iba“ 500 dolárov, ale nezabúda na podporu, vďaka ktorej ako víťazka Festivalu vedy a techniky AMAVET z roku 2015 postúpila na svetovú „olympiádu“ vedeckých talentov: „Zo srdca ďakujem AMAVET-u, že poskytuje takéto úžasné možnosti pre študentov, ktorých baví hľadať odpoveď na otázky Prečo? a Ako?. Taktiež Nadačnému fondu Tatrabanka za financovanie nákladov počas účasti na súťaži. Ďalej by som sa chcela ešte špeciálne poďakovať mojej učiteľke RNDr. Miriam Feretovej z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove  a Ing. Marekovi Renčovi, PhD. z Parazitologického Ústavu SAV v Košiciach  za stálu podporu a konzultáciu počas práce na projekte. Taktiež inštitúciám, kde som mohla svoj výskum vykonávať a to Parazitologickému ústavu SAV v Košiciach, UPJŠ v Košiciach a Prešovskej Univerzite v Prešove. Taktiež moje poďakovanie patrí AXE Nadačnému Fondu v Nadácii Pontis za finančnú podporu a všetkým, čo ma akýmkoľvek spôsobom podporili.“ Opäť musíme konštatovať, že do vzdelania na Slovensku sa oplatí investovať. Dôkazom toho je aj druhý slovenský reprezentant na Intel ISEF 2016 Ivan Grega z Evanjelického gymnázia J.A.Komenského v Košiciach, ktorý so svojim projektom „Potenciálne využitie sekundárnych rastlinných metabolitov v ochrane rastlín proti parazitom“ veľmi dobre obstál v ťažkej konkurencii medzinárodných projektov.

Ján Nemec

_____________________________________________________________________

O organizácií AMAVET: Asociácia pre mládež vedu a techniku je vyhlasovateľom celoštátneho finále stredoškolských vedeckých a výskumných projektov Festival vedy a techniky AMAVET, s právami vysielať víťazov na súťaž Intel ISEF. Ďalšie informácie sú k dispozícii na internetových stránkach www.amavet.sk a www.festivalvedy.sk

Z Jankinho týždenného denníka zážitkov:

„Vďaka Amavetu sme s Ivanom (Gregom, pozn.red.) v novembri 2015 mali možnosť zúčastniť sa celoslovenského kola Festivalu vedy a techniky v Bratislave, kde sme vyhrali postup na najprestížnejšiu projektovú súťaž stredoškolákov na svete, Intel ISEF. Bolo nám teda cťou reprezentovať seba, svoje školy, svoje obce, Amavet, ako aj našu vlasť v Arizonskom Phoenixe, v Spojených štátoch amerických.  Príprava na túto udalosť trvala v podstate už od skončenia Festivalu vedy a techniky v jeseni 2015. S príchodom mája sa priblížil aj náš odchod. Po doladení posledných detailov sme boli pripravení a už nám nič nebránilo vykročiť za doposiaľ najväčšou výzvou v našich životoch.

V nedeľu, 8. mája o 4:30 ráno sme vyrazili na letisko do Viedne. Nasledoval let do Londýna, prípoj do Chicaga a rýchly presun, aby sme stihli lietadlo do Phoenixu. Po prekonaní časového posunu deviatich hodín sme v nedeľu večer konečne dorazili do cieľa, kde sa nám začal plniť náš veľký sen. Celý pobyt v Amerike bol sprevádzaný povinnosťami a nabitým programom, na ktorý sme sa od začiatku veľmi tešili. V prvý deň po príchode sme sa mali možnosť spriateliť so študentmi zo 77 krajín sveta prostredníctvom spoločných aktivít a taktiež si vymeniť veľa zaujímavých informácii a krásnych darčekových predmetov, nesúce znaky našich krajín, na ktoré sme boli všetci patrične hrdí.

V pondelok, hneď ráno, sme sa vybrali nainštalovať postery, ukrývajúce naše vedecké práce na miesta v Exhibit Hall, kde prebiehala celá obhajoba počas súťaže. Následne súťaž odštartovali otváracím ceremoniálom, na ktorom  mala každá krajina možnosť predstaviť svoju kultúru. Nás Slovákov hneď mnohí rozpoznali už z diaľky, vďaka našim jedinečným krojom, ktoré každý obdivoval, ako aj zástave, ktorá pri reprezentácii krajiny nesmie chýbať. Celý večer sa niesol v mimoriadne veselej nálade, ktorú si každý vychutnával.

V utorok sme mali úloh trochu menej. Zatiaľ čo si porotcovia prezerali naše práce, my sme sa po všetkých potrebných krokoch pri inštalácii posterov a dokončení registrácie s dobrým pocitom vybrali na dlho očakávanú časť dňa. Svoje príbehy nám prišli porozprávať nositelia Nobelových cien ako napríklad J. Michael Bishop či Cato Laurencin. Toto popoludnie bolo pre nás veľkým zážitkom nie iba tým, že sme mali príležitosť stráviť čas  v prítomnosti takýchto vzdelaných ľudí, ktorí nám idú príkladom, ale hlavne tým, že sme mali možnosť s nimi diskutovať o otázkach, ktorých nezodpovedaný kontext nám dlho ležal na jazyku. Taktiež nám potvrdili, že byť vedcom neznamená pracovať sám, izolovane od spoločnosti, práve naopak. Všetci mali krásne rodiny, plno priateľov a veselý a zábavný život aj popri tom, že sa venujú tomu, čo ich veľmi baví – vede.

V stredu nastal veľký deň. Všetkých 1760 prezentujúcich študentov sa zišlo vo výstavnej hale, aby predstavili svoj výskum porote. Tá sa skladala z vysokoškolských profesorov a iných odborníkov z rôznych oblastí. Každá prezentácia trvala najviac 15 minút, počas ktorých sa každý súťažiaci snažil presvedčiť porotcov, že jeho výskum je ten, ktorý si zaslúži víťazstvo. Porotcovia boli veľmi prívetiví, každému z nás dali počas diskusie pocítiť, že oceňujú naše úsilie, snahu a dobrý úmysel, prípadne nám poskytli svoje návrhy a odporúčania do budúcnosti. Po celom vyčerpávajúcom dni sme večer privítali možnosť zúčastniť sa zábavného programu, ktorý pre nás pripravili organizátori.

Potom, čo nám po prezentáciách spadol zo srdca veľký kameň, sme sa štvrtok venovali najmä stretávaniu nových ľudí z najvzdialenejších kútov sveta. Taktiež tento deň bol otvorený širokej verejnosti, počas ktorého sa na naše práce prišlo pozrieť vyše 3000 ľudí. Každý si tam mohol nájsť niečo, čo ho zaujalo, či dokonca aj inšpirovalo.  Podvečer sa začalo prvé vyhodnotenie špeciálnych ocenení, na ktorých mohli vybraní študenti získať finančné odmeny, štipendiá či stáže na prestížnych inštitúciách. Počas vyhodnocovania sa celou miestnosťou ozývali radostné výkriky a gratulácie. Atmosféra celej akcie opäť nesklamala a pozitívnu náladu bolo cítiť všade okolo nás. Celý tento deň sme ukončili príjemným posedením v reštaurácii nachádzajúcej sa v prestížnom hoteli Hyatt s úžasným výhľadom na nočný Phoenix a v príjemnej komornej spoločnosti ďalších priateľov z rôznych kútov sveta.

Keď sme konečne dospali zameškané, nastal piatok, posledný deň súťaže. Všetko sa zbehlo tak rýchlo. Nastal deň oceňovania, ceremoniál odovzdávania hlavných cien. Po skutočne motivujúcich príhovoroch a prejavoch prišliel rad na vyhlásenie víťazov. Trvalo to celkom dlho, vyhlásiť všetkých 27 kategórií. No hneď medzi prvými som prišla na rad ja. Vyhrala som skvelé štvrté miesto v kategórii Plant Sciences!“

VytlačiťE-mail

Stredoškoláci na stupni víťazov

(tlačová infomácia)

Stredoškoláci na stupni víťazov

Úspešná reprezentácia Slovenska v americkom Texase

(Houston - Bratislava, 10.5. 2016)

Miriam Feretová a Samuel Smoter. Len šestnásťroční stredoškoláci a už majú za sebou svetový úspech. Ich um predčil mnohých rovesníkov a slovenská vlajka viala na počesť dvoch bronzových umiestnení na prestížnej celosvetovej projektovej olympiáde I-SWEEEP, International Sustainable World (Energy, Engineering & Environment) Project Olympiad v Houstone, štát Texas v USA. Súťaže sa zúčastnili ako víťazí národného finále Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorý už 18 rokov organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku.

Študenti Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove reprezentovali Slovensko a AMAVET s dvoma environmentálnymi  projektmi: Miriam Feretová – Vplyv znečistenia ovzdušia na výskyt bioindikátora Rhytisma acerinum L. a jeho potenciálne využitie v produkcii biomasy a Samuel Smoter – Eliminácia ťažkých kovov vo vodnom médiu prostredníctvom adsorbentov na báze zeolitu. Naši mladí vedci svojimi projektami demonštrovali, že dobré nápady a um zo Slovenska čoraz viac prenikajú do sveta a malej krajinke v srdci Európy nie je ľahostajná ochrana prírody už vo vzdelávaní stredoškolákov.

            Miriam spomína na reprezentáciu s hrdosťou: „Vo Westin Oaks, kde sme boli ubytovaní, sme sa zúčastnili veľkého otváracieho ceremoniálu, kde sme niesli aj našu slovenskú vlajku. Prvý deň prezentácií, podobne ako u nás na Festivale vedy a techniky AMAVET, bol pre verejnosť. Našu krajinu sme v tento deň reprezentovali v národných krojoch. Projekty sme predstavili mnohým národom z celého sveta. Celkovo sme z toho mali veľmi dobrý pocit, nakoľko boli všetci milí a zaujatí.“

Samuela zaujali hodnotitelia: „Nasledujúci deň sme prezentovali naše projekty pred porotcami. Ku každému prišli až siedmi. Všetci hodnotitelia boli veľkými odborníkmi vo svojom odbore, či už to bolo znečistenie ovzdušia, vody a pôdy, prevencia pred chorobami, inžinierstvo alebo energia. Z porotcov sme mali veľmi dobrý dojem – všetci boli objektívni, rozumeli problematike, ktorou sa naše projekty zaoberali a celkovo aj našim prácam. Veľmi dobre sa s nimi diskutovalo o našich environmentálnych zisteniach a dôkazoch.“ Na súťaži sa obidvom podarilo vyhrať bronzové medaily v kategórii Environment – Management & Pollution, kde súťažili so stovkou konkurenčných projektov! Celkovo sa na súťaži prezentovalo 385 projektov zo 62 krajín sveta.

            Jeden z ďalších dôkazov, že do vzdelania na Slovensku sa oplatí investovať! Môžu za to nielen rodičia a pedagógovia, ale úžasnú príležitosť študentom zúčastniť sa celosvetových vedeckých súťaží vytvára každoročne Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Neformálne vzdelávanie občianskeho združenia AMAVET sa však nezaobíde bez pomoci tých, ktorí potrebu vzdelávania vedia podporiť aj finančne. Vďaka patrí najmä Slovenským elektrárňam, a.s. za dlhoročnú spoluprácu.

Účasť v USA podporila aj Nadácia Tatrabanky. Na projektoch spolupracovalo Výskumno vzdelávacie centrum bioenergie a Technická univerzita Košice.

Ján Nemec

 

O organizácií AMAVET: Asociácia pre mládež vedu a techniku je vyhlasovateľom celoštátneho finále stredoškolských vedeckých a výskumných projektov Festival vedy a techniky AMAVET, s právami vysielať víťazov na súťaž I-SWEEEP. Ďalšie informácie sú k dispozícii na internetových stránkach www.amavet.sk a www.festivalvedy.sk

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a. s. je najväčším výrobcom elektriny  a zároveň najväčším investorom na Slovensku. V roku 2015 celkovo vyrobila 19 707 gigawatt-hodín elektrickej energie. Až 90% dodanej elektriny bolo vyrobenej bez emisií skleníkových plynov – z produkcie jadrových, vodných, fotovoltických elektrární a spoluspaľovaním biomasy.  Svoje CSR aktivity dlhodobo realizuje v rámci programu Energia pre krajinu, ktorý zastrešuje päť  energií – oblastí- šport, kultúru, vzdelanie, prírodu a  sociálnu oblasť. K najpopulárnejším projektom spoločnosti patrí najmodernejšie infocentrum o energetike ENERGOLAND, ktoré za necelý rok od otvorenia navštívilo viac ako 15 000 ľudí. (www.energoland.sk)

VytlačiťE-mail

TS FVAT 2015

TLAČOVÁ SPRÁVA

Bratislava, 16. 9. 2015

Festival vedy a techniky AMAVET

Hlavné podujatie Týždňa vedy a techniky na Slovensku pošle nadaných žiakov do celého sveta!

Nadaní žiaci v oblasti vedy a techniky sa môžu prihlásiť na celoštátnu súťažnú prehliadku Festival vedy a techniky AMAVET. Festival je jedným z hlavných podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Víťazi získajúnominácie na najprestížnejšiu súťaž mladých vedcov INTEL ISEF v USA.

Festival vedy a techniky AMAVETje celoštátnou súťažnou prehliadkou vedecko-technických projektov žiakov základných a stredných škôl, ktorí prezentujú svoju vedecko-výskumnú činnosť pomocou panelovej prezentácie.

Žiaci v tímových alebo individuálnych prácach prezentujú svoje vedecko-výskumné projekty vedeckým pracovníkom a pedagógom v jedenástich súťažných kategóriách. Celoštátne finále súťaže sa uskutoční v dňoch 8. – 10. novembra v priestoroch nového Centra vedy CVTI SR na Bojnickej 3 v Bratislave“ približuje doc. Ing. Jozef Ristvej PhD., predseda o.z. AMAVET.

Pred celoštátnym finále súťaže sa uskutoční 6 krajských kôl v mestách Bratislava (Bratislavský a Trnavský kraj), Nitra (Nitriansky kraj), Partizánske (Trenčiansky kraj), Banská Bystrica (Banskobystrický kraj), Žilina (Žilinský kraj) a Prešov (Košický a Prešovský kraj).

Žiaci môžu prihlasovať svoje projekty na krajské kolá v príslušných termínoch, zverejnených na stránke súťaže, kde nájdu i viac informácií. Tí najlepší z krajských kôl postupujú priamo do finále.

Registrácia žiackych projektov na celoštátne kolo je otvorená do 20.10.2015, 12:00 na stránke súťaže www.festivalvedy.sk.

Organizátorom súťaže je Asociácia pre mládež, vedu a techniku o. z. a v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR, ktorá je priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR.

Kontakt
Asociácia pre mládež, vedu a techniku o. z., Hagarova 4, Bratislava, 02/4487 2331, www.amavet.sk
Dávid Richter, koordinátor súťaže, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0948 345 177

O Asociácii pre mládež, vedu a techniku (AMAVET)

AMAVET je záujmové občianske združenie s orientáciou na mladých ľudí, popularizáciu vedy a techniky. Združuje 50 klubov na celom území Slovenska s počtom viac ako 4000 členov. Kluby AMAVET sa vytvárajú a pôsobia na školách, centrách voľného času, v mestách a obciach. K jedným z najzaujímavejších podujatí vytváraných asociáciou AMAVET patria Festival vedy a techniky a projekt pre mladých internetových nadšencov Junior Internet, cieľom ktorých je vyzdvihnúť činnosť mladých ľudí v oblasti vedy, techniky, ekológie a aj v mediálnej oblasti.

O Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR)

Centrum vedecko-technických informácií SR je ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR národným informačným centrom pre vedu, techniku, inovácie a vzdelávanie. Jeho súčasťou je špecializovaná vedecká knižnica Slovenskej republiky. Koordinuje činnosť a zabezpečuje prevádzku interdisciplinárnych výskumno-vývojových centier a národných infraštruktúr pre výskum, vývoj, inovácie a vzdelávanie.

VytlačiťE-mail

Slovenskí študenti prileteli z olympiády v Amerike so špeciálnym ocenením

Bratislava, 18.5.2015 – Mladí ľudia – študenti, ktorí svoj voľný čas venujú zaujímavým projektom častokrát čakajú na chvíle ako je táto. Stáť na pódiu na celosvetovej súťaži v USA a počuť svoje meno a veľký potlesk, je asi tým najväčším zadosťučinením po náročnej práci, ktorá často trvá i niekoľko rokov. Dvaja víťazi Festivalu vedy a techniky pred pár dňami tento príjemný pocit zažili v Houstone (Texas, USA).

Olympiády projektov I-SWEEEP - International Sustainable World (Energy, Engineering, Environment), ktorá sa tento rok konala v dňoch 7. – 11. mája sa zúčastnili traja slovenskí študenti – Dominik Juračka z Bratislavy so svojim projektom Izolácia a aplikácia mikroorganizmov schopných rozkladať vybrané priemyselné kontaminanty zo životného prostredia a dvojica  mladých vedcov Igor Zovtík a Michal Urban z Košického kraja s tímovým projektom Robot Snail. Práve za ten v texaskom Houstone získali hodnotné ocenenie – Čestné uznanie za zaslúžilú prácu na olympiáde. Vlastne sa jedná o štvrté miesto v kategórií inžinierstvo, čo je ďalším obrovským slovenským úspechom mladých vedcov, ktorí do spojených štátov putujú z národnej súťaže Festival vedy a techniky, organizovanej AMAVETom.

„Robot Snail je vytvorený tak, aby dokázal vyliezť a zliezť rebrík na budovách, komínoch a iných objektoch. Snail je navrhnutý tak, aby sa prispôsoboval prostrediu, resp. dĺžke jednotlivých medzier medzi schodmi. Pomocou programu  môžeme konfigurovať rýchlosť, spôsob ako aj uhol vysúvania ramien robota. Jeho základom je jednotka Lego EV3 v  spojení s niekoľkými servo motormi a senzormi. Jeho kostra je skonštruovaná z duralových a hliníkových profilov, ktoré zabezpečujú stabilitu a extrémne nízku celkovú hmotnosť konštrukcie robota. Na robotovi je možné meniť ramená a tak ho lepšie prispôsobiť podmienkam trasy. Robot je zabezpečený poistným okom pre bezpečnostné lano. Šírku ramien je možné podľa potrieb nastaviť tak, aby bol robot schopný prejsť akúkoľvek prekážku.“ Za vytvorením robota a jeho zdokonaľovaním sa skrýva veľmi veľa práce, za ktorú však získali zaslúžený osoh. Uspieť medzi študentmi s podobnými záujmami z celého sveta, musí byť naozaj skvelý pocit, ktorý však chlapcom veľmi prajeme.

Cestu víťazov Festivalu vedy a techniky na olympiádu I-SWEEEP podporili Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel.

O súťaži na: http://isweeep.org/

 

Asociácia pre mládež, vedu a techniku je záujmové občianske združenie s orientáciou na mladých ľudí, popularizáciu vedy a techniky, ktoré na Slovensku pôsobí už od roku 1990. Združuje 4000 členov v kluboch na území celého Slovenska. Medzi hlavné aktivity patrí organizovanie Festivalu vedy a technikyčím umožňuje mladým ľuďom, najmä študentom stredných škôl zúčastňovať sa viacerých medzinárodných súťaží, na ktorých môžu predstaviť výsledky svojej práce skúseným odborníkom a ostatným mladým ľuďom z celého sveta, pričom naši študenti zo Slovenska bývajú na týchto súťažiach veľmi úspešní.

Kontakt:

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421 2 44 87 23 31, +421 948 345 177

 

 

 

VytlačiťE-mail

Dve bronzové medaily pre Slovensko na najprestížnejšej vedeckej súťaži stredoškolákov na svete!

Bratislava, 22.5.2015 – Pred pár dňami sa z USA vrátila štvorica mladých nadaných študentov, ktorí si svoju cestu za veľkú mláku vybojovali na národnom kole Festivalu vedy a techniky, ešte v novembri minulého roka. Od toho času prebehlo veľa dní, ktoré venovali mladí vedci príprave svojich projektov na najväčšiu a najprestížnejšiu svetovú vedeckú súťaž pre stredoškolákov na svete – Intel ISEF. Tento rok sa konala v dňoch 10. – 15. mája v pensylvánskom Pittsburghu a dvaja z nich si odtiaľ doniesli cennú bronzovú medailu, čím obohatili minuloročné úspechy a opäť dokázali, že Slovensko má nadanú vedeckú mládež, ktorá dokáže konkurovať iným v celosvetovom meradle.

Slovenská delegácia, ktorú vysielal AMAVET sa tento rok skladala zo štyroch ambicióznych mladíkov –Erika Schmotzera z Košíc s projektom Tvorba sekundárnych metabolitov u druhu Matricaria recutita L. v experimentálnom pestovaní, Daniela Zvaru zo Žiliny s projektom Počítačové videnie – mapovanie a orientácia v 3D priestore, Lukáša Jánošíka z Trenčína s projektom Bunková odpoveď na zmenu v množstve mitochondriálnej DNA u kvasinky Yarrowia lipolytica, a Martina Holického z Bratislavy s projektom nefroStat: domáca diagnostika chronického ochorenia obličiek.

Bronzovú medailu a teda krásne tretie miesto vo svojej kategórií si vyslúžili dvaja z nich – Martin Holický a Daniel Zvara, ktorý okrem toho získal aj špeciálne ocenenie Medzinárodnej asociácie pre optiku a fotoniku SPIE.

Chronické ochorenie obličiek postihuje až 10% svetovej populácie. Dôležitou súčasťou prevencie tohto ochorenia je pravidelná diagnostika. Samodiagnostika bez nutnosti navštíviť lekára zjednoduší meranie stavu obličiek a umožní tak častejšiu diagnostiku. Stav obličiek určuje rýchlosť glomerulárnej filtrácie, ktorej významným ukazovateľom je koncentrácia kreatinínu v krvi. Skonštruované zariadenie na uskutočňovanie elektrochemickej analýzy, potenciostat, dokáže s pomocou komerčných testovacích prúžkov získať informáciu o množstve kreatinínu v krvi. Tieto údaje následne spracuje a odošle do smartphonu pacienta, na displeji ktorého sa v naprogramovanej aplikácií zobrazí stav jeho obličiek. Zariadenie je napriek svojim malým rozmerom schopné merať veľmi nízke prúdy (v rádoch jednotiek nanoampérov) a viaceré amperometrické techniky, ako napríklad cyklickú voltametriu, chronoamperometriu a voltametriu so superponovaným pravouhlým napätím.“ M. Holický

"V mojej práci sa zaoberám využitím počítačového videnia na orientáciu a mapovanie 3D priestoru. Na získanie priestorových informácií používam VGA kamery v horizontálnej stereo konfigurácii, z ktorých pomocou Block Matching Algoritmu získavam informáciu o hĺbke, čo rozširuje obyčajný 2D obraz o tretí rozmer.“ D. Zvara

Úspechom je už len účasť na spomínanej súťaži, nakoľko sa na nej študenti stretávajú s nositeľmi Nobelovej ceny a vstupujú medzi svetovú elitu mladých vedeckých talentov, ktoré sa zrazu stretávajú na jednom mieste. Dostať sa sem nie je jednoduché, takže je Intel ISEF akousi overenou vstupnou bránou do sveta vedy vo veľmi mladom veku.

Ešte k tomu však vyhrať bronzovú medailu a byť tretím najlepším na svete, je úspech, na ktorý môžeme byť hrdí všetci. A to aj sme!

Viac o súťaži Intel ISEF: https://student.societyforscience.org/intel-isef

 

Asociácia pre mládež, vedu a techniku je záujmové občianske združenie s orientáciou na mladých ľudí, popularizáciu vedy a techniky, ktoré na Slovensku pôsobí už od roku 1990. Združuje 4000 členov v kluboch na území celého Slovenska. Medzi hlavné aktivity patrí organizovanie Festivalu vedy a technikyčím umožňuje mladým ľuďom, najmä študentom stredných škôl zúčastňovať sa viacerých medzinárodných súťaží, na ktorých môžu predstaviť výsledky svojej práce skúseným odborníkom a ostatným mladým ľuďom z celého sveta, pričom študenti zo Slovenska bývajú na týchto súťažiach veľmi úspešní.

VytlačiťE-mail