Víťazka Festivalu vedy a techniky AMAVET 2023 Dominika Žáčiková sa nominovala na medzinárodné podujatie Exporecerca Jove, ktoré sa uskutočnilo 6. až 10. marca 2024 v Barcelone. Ako tam bolo a aké dojmy si odnáša z reprezentácie Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET)?

„Exporecerca Jove je medzinárodný výskumný veľtrh, veľmi podobný nášmu slovenskému Festivalu vedy a techniky AMAVET. Každý súťažiaci má svoj prezentačný stánok pre poster a má príležitosť prezentovať svoju prácu nielen porotcom, ale aj verejnosti, vrátane žiakov základných a stredných škôl. 

 Súčasťou programu boli okrem prezentovania a hodnotenia aj rôzne aktivity. Prvý deň, ktorý mal slúžiť na zoznamovanie a prípravu stánkov, sa konala aj oslava 25. výročia súťaže. Nasledujúci deň, vo štvrtok, keď sa začalo prezentovanie, sme mali príležitosť si po dokončení prezentácie vypočuť prezentácie ostatných súťažiacich v rámci peer presentations. V piatok sme mali doobeda prednášku spojenú s diskusiou od dvoch vedkýň na tému komunikácia a prezentovanie, kde sme sa na oslavu dňa žien taktiež rozprávali na tému žien vo vede. Po poobedňajšom prezentovaní sme sa ako súčasť programu išli pozrieť do Poble Espanyol, čo je architektonické múzeum pod holým nebom zobrazujúce architektúru Španielska. Posledný deň prezentovania sme mali po obede rozchod v múzeu Comsocaixa, kde prebehlo aj vyhodnotenie. 

Po programe sme každý večer a pred odletom objavovali mesto a navštívili sme známe turistické miesta Barcelony. 

Prezentovanie som si veľmi užívala, pretože som mala možnosť si zopakovať zážitok z Festivalu vedy a techniky AMAVET, ale tentokrát v medzinárodnom prostredí. Dostala som rady od rôznych porotcov do budúcna, za ktoré som veľmi vďačná a pomohlo mi to s prekonávaním strachu z vystupovania pred ľuďmi. Spoznala som veľa skvelých talentovaných mladých ľudí z Španielska, Číny, Švajčiarska, Turecka a ďalších, a našla si nových kamarátov, s ktorými som naďalej v kontakte. Tiež som si precvičila angličtinu, nakoľko to bol jediný jazyk, v ktorom som sa dorozumievala (Duolingo mi za tie tri mesiace nepomohol dostať sa na konverzačnú úroveň španielčiny). 

V blízkej budúcnosti ma čakajú maturity a potom prijímačky na vysokú školu. Rada by som ostala v oblasti vedy, buď v medicíne alebo farmácii. Pobyt v Španielsku som si nesmierne užila a som veľmi vďačná, že som sa toho, vďaka AMAVET-u, mohla zúčastniť.

Za finančnú podporu tejto cesty ďakujeme Nadačnému fondu manželov Tabačikov, ktoré spravuje Občianske združenie priateľov dejín, techniky a vynálezov.“