Na minuloročnom Festivale vedy a techniky AMAVET 2020 (FVAT) Jakub Nagy a Adam Bednář s projektom Pikobalón získali ocenenie v kategórii Informatika a počítačové inžinierstvo a postúpili na prestížne podujatie Expo-Sciences Luxembourg 2021. Je to nesúťažná medzinárodná vedecká výstava, ktorú organizuje Nadácia mladých vedcov Luxembourg pod záštitou Jeho kráľovskej výsosti veľkovojvodu Henriho. Podujatie združuje mladých laureátov z celého sveta, ktorí prezentujú svoje vedátorské projekty počas národnej súťaže v Luxemburgu. Podujatie sa uskutoční online 27. – 29. marca 2021.

Projekt Pikobalón je medzinárodný výskumný študentský projekt. Umožňuje študentom všetkých vekových kategórií z celého sveta vyvíjať technológie a metódy výskumu atmosféry. Kombinuje mnoho vedeckých a inžinierskych disciplín: elektrické inžinierstvo, mechanické a materiálové inžinierstvo, softvérové inžinierstvo, dátovú analytiku, či simulačné inžinierstvo. Projekt začal pred tromi rokmi študent Jakub Nagy. Teraz už na ňom pracuje vyše 20 študentov zo 4 krajín sveta v troch výskumných laboratóriách. Samotný projekt sa sústredí na vývoj ultraľahkých stratosférických sond. Pikobalón (sonda) má iba 5 gramov, vďaka čomu je schopný na malom balóne preletieť desiatky tisíc kilometrov. Počas celého letu poskytuje vedecké dáta v reálnom čase. Je niekoľko násobne lacnejší než bežné meteorologické balóny, pričom dokáže letieť a fungovať niekoľko stonásobne dlhšie.

Ako som už napísal, podujatie v Luxemburgu sa uskutoční v marci formou ONLINE. Keďže som sa dozvedel, že autori víťazného projektu Pikobalón Jakub Nagy a Adam Bednář sa chystajú do Luxemburgu aj vycestovať, aj keď svoj projekt budú prezentovať ONLINE, veľmi ma zaujímalo prečo?

  • Prezentácia bude online formou a vy, aj napriek tomu, chcete vycestovať, prečo?

Ako mladí študenti chceme spoznávať rôzne krajiny, ich vzdelávacie systémy, ale hlavne mladých a nadaných študentov, ktorí sa snažia meniť svet. Práve táto cesta pre nás predstavuje podobnú príležitosť. Aj napriek tomu, že sa konferencia koná online, máme už teraz niekoľko predbežne dohodnutých prezentácií a stretnutí práve v Luxembursku.

  • Za normálnych okolností, keď pandémia neobmedzuje prestížne zahraničné podujatia, AMAVET financuje prostredníctvom donorov cesty víťazov svojej súťaže FVAT do miest, kde sa podujatia konajú. V tomto prípade financie na cestu si zabezpečujete sami. Cítim z vášho konania obrovskú dávku energie. Koho všetkých ste oslovili?

Oslovili sme pomerne veľké množstvo firiem, no financie na materiály potrebné pre konferenciu a cestu do zahraničia nám predovšetkým poskytuje Ministerstvo školstva, Leaf a SOSA.

  • Vraj ste sa nezastavili ani pred dverami ministerstva školstva?

S Ministerstvom školstva máme pomerne dobrú skúsenosť aj vďaka spolupráci na krízovom webe Učíme na diaľku.

  • Aké argumenty ste použili, aby vám vyšli na ministerstve v ústrety?

Každú položku v nacenení tejto cesty sme mali dopodrobna rozpísanú tak, aby bola cenovo čo najefektívnejšia a zároveň, aby bol jej prínos pre celú cestu jasne viditeľný.

  • Čo by ste poradili svojim rovesníkom po tejto vašej smelej skúsenosti?

Hlavné je nebáť sa,  pracovať na svojom projekte svedomito a usilovne. Čo nám najviac pomáha pri hľadaní partnerov a získavaní spolupráce je profesionálny prístup k prezentovaní a komunikácií. Rešpekt si musíme vždy získať, aj ľudia na vysokých pozíciách nás dokážu rešpektovať a podporiť pokiaľ im ukážeme relevantné dôvody.

  • Aké sú vaše ďalšie ambície s projektom Pikobalón?

Chceme pokračovať v rozvíjaní našej technológie a celého nášho tímu. Stále získavame prístup k lepšiemu vybaveniu a máme viac skúsených členov, čo nám umožňuje robiť komplexnejšie experimenty a rozvíjať technológiu, s ktorou máme veľké plány.

Plánujeme vytvoriť prepojenie sond pomocou svojich vlastných sietí, čo by znamenalo, že by boli schopné odosielať dáta z akéhokoľvek bodu na planéte. Ďalej plánujeme pridať viac presnejších senzorov, ale taktiež plánujeme vyvíjať autonómne vypúšťacie stanice, ktoré nám umožnia znížiť náklady a zefektívniť vypúšťanie balónov.

  • Ako vám pomohla súťaž AMAVET-u v osobnom rozvoji?

AMAVET nám primárne pomohol spoznať veľa skvelých ľudí. Už len na Festivale vedy a techniky AMAVET, na ktorom bol Jakub v roku 2019 prvýkrát, bolo veľmi veľa šikovných ľudí, ktorí pre nás boli neskôr kľúčoví. Vďaka AMAVET-u sa Jakub na začiatku roka 2020 zúčastnil súťaže Vernadski National Contest, kde s projektom získal laureátsky diplom, ale zároveň spoznal študentské vedecké centrum v Nemecku, SFN Kassel. SFN je aktuálne hlavným partnerom projektu a niekoľko členov tímu je práve odtiaľto.

  • Kde budú smerovať vaše kroky po skončení strednej školy?

Možností je naozaj mnoho. Už len na Project Picoballoon budeme ešte nejakú dobu pracovať. Obaja teraz pracujeme aj na platforme Noove. Ide o medzinárodnú platformu, ktorá združuje talentovaných študentov z celého sveta, ktorí chcú pracovať na reálnych výskumných a komerčných projektoch. Jedným z týchto projektov je práve Project Picoballoon. Náš tím v rámci tejto platformy už ale pracoval aj na iných projektoch, akými sú prerábka dizajnu a softvérovej architektúry webu MŠVVaŠ ucimenadialku.sk, redizajn identity Slovenskej Komory Učiteľov a vývoj elektronického testovacieho systému TestBOX.

  • Vaša životná dlhodobá vízia? Kde sa vidíte tak o 10 -15 rokov?

Jakub:

Pre mňa je ťažké nájsť odpoveď na niečo takéto. Nie som si istý na akom kontinente budem, či v akom odvetví budem pracovať. Všetky predošlé aj prítomné projekty sa snažím budovať tak, aby mohli mať aj dlhodobý prínos. Preto verím, že aj niektoré z dnešných projektov, ako sú Noove a Picoballoon, môžu dovtedy nielen prežiť ale sa aj rozrásť. Tak isto si ale myslím, že aj tieto projekty sú iba začiatkom a ešte nás bude čakať veľa ďalších skvelých projektov.

Adam:

Toto je skutočne náročná otázka keďže sú moje záujmy pomerne rozlietané, ale v najlepšom prípade sa každý z našich projektov rozrastie. Naše vízie sú obvykle veľmi dlhodobé, ja osobne by som sa chcel v budúcnosti venovať technológiám, biochémií a podnikaniu. Bude to buď spojenie týchto oblastí alebo len jedna z nich. Verím, že aj vďaka platforme Noove, umožníme študentom dosiahnuť viac, spoznať sa s novými ľuďmi a spraviť z ich nápadu relevantný projekt s výsledkami, ktoré budú viditeľné pre každého z nás.

Za rozhovor ďakuje Ján Nemec