Úspechy reprezentantov AMAVET-u v zahraničí
Tak ako každý rok, aj v roku 2021 sme odmenili víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET (FVAT) účasťou na zahraničných žiackych vedeckých súťažiach. Uplynulý mesiac apríl sa niesol najmä v ruskom duchu, pretože naši finalisti prezentovali svoje projekty na dvoch ruských súťažiach. Vernadsky Contest, ktorý sa tradične uskutočňoval v Moskve, a Step Into The Future – medzinárodné fórum pre mládež vo vede.
Obe podujatia však museli zrealizovať online, takže atmosféru Moskvy vytváral skôr ruský prízvuk a online prostredie na platformách, kde prebiehali prezentácie. Nám robia radosť najmä úspechy našich žiakov. Poďme si ich pozrieť.
Step Into The Future 2021 (SITF)
Na SITF 2021 sa zúčastnili štyria naši víťazi. Gréta Kolcunová bola ocenená za výborné výsledky vedeckého výskumu, kreatívne bádanie a oddanosť hľadaniu pravdy – chrbtovej kosti práce poctivého vedca. “Podujatie bolo na vysokej vedeckej úrovni a hodnotím ho veľmi pozitívne, všetkým by som odporúčala takúto skúsenosť. Je mi veľmi ľúto, že som sa nemohla súťaže zúčastniť prezenčne, určite by to bol úplne iný zážitok.”
Miroslav Cibula s projektom OMNIS získal ocenenie za výborné výsledky vedeckého výskumu.
“SITF sa mi páčilo, hoci to bola moja prvá medzinárodná súťaž, čiže to nemám veľmi s čím porovnávať. Veľmi sa mi páčila rozmanitosť súťažiacich, tým že som mal možnosť vidieť ľudí z exotickejších krajín ako napríklad Nepál, Indonézia alebo Zimbabwe, pričom niektorí prezentovali na súťaži riešenia problémov špecifických pre ich lokalizáciu alebo kultúru, čiže aj z tohto aspektu mi súťaž niečo nové dala. Síce tým, že súťaž mala online formu a boli sme fixovaní k harmonogramu, tak tam nebolo veľa príležitostí na zoznamovanie sa s novými ľuďmi a nebol to až taký intenzívny zážitok ako dva dni prezenčne na FVAT, ale myslím si, že to bola veľmi pekná nová skúsenosť.”
Za výborné výsledky vedeckého výskumu boli ocenení aj Patrik Michlian a Adrián Komanek s projektom FRIENDLY DALEK – autonomous robot. Gratulujeme!
Vernadsky Contest 2021
Na Vernadsky Conteste nás reprezentovali traja žiaci:
Igor Michalec s projektom Armádny robot získal ocenenie za multifunkčné riešenie v kategórii inžiniersky výskum. “Prezentovanie projektu prebehlo v poriadku, nemal som žiadne technické problémy a mal som z toho dobrý pocit. Napriek tomu bola organizácia nezrozumiteľná a čas prezentovania projektu som sa dozvedel na poslednú chvíľu.”
Michal Kišeľák a Slavomír Slezák s projektom Bezpečnosť na železnici z pohľadu rušňovodičov získali v kategórii inžiniersky výskum ocenenie za inovatívne riešenie zlepšujúce bezpečnosť železničnej dopravy. “Oba ročníky AMAVET-u (autor tak nazýva FVAT), aj ten minuloročný, aj ten aktuálny, obaja s kolegom vnímame veľmi pozitívne. Získali sme mnoho skúseností, v rámci nášho projektu, v rámci prezentačných schopností, či písania odborných prác (Moskva). Čo sa týka slovenskej časti AMAVET-u, (rozumej FVAT) naozaj nemáme žiadne negatívne pripomienky a budúcim súťažiacim by sme účasť určite odporučili. Čo sa týka Moskvy, máme isté pripomienky, hlavne k organizácii samotného contestu. Verím, že v prípade prezenčnej účasti by to bolo iné, avšak takto “na diaľku”, sme dostávali veľmi málo informácií a na poslednú chvíľu. Aj o samotnom termíne prezentácie sme sa dozvedeli ani nie 2 dni dopredu a ešte k tomu už v čase, keď sa celý contest už začal. Taktiež nás prekvapilo, že aj napriek tomu, že sme mali podľa zadania urobiť dve prezentácie, jednu obsiahlejšiu a jednu menej obsiahlu na obhajobu, druhú prezentáciu sme ani nevyužili a na obhajobe sme “boli hodení do vody” s prvou prezentáciou, ktorá obsahovala aj zbytočné obsiahle informácie a slidy. Našťastie, náš projekt poznáme dobre a tak nebol pre nás problém mierne improvizovať. Moskva však bola aj pozitívnou skúsenosťou. Naučili sme sa otvorenejšie komunikovať a prezentovať v cudzom jazyku a dostali sme užitočnú spätnú väzbu od zahraničných prezentujúcich a ruskej poroty. Moskvu by sme vedeli taktiež odporučiť pre budúcich súťažiacich. V Moskve je dôležité zapôsobiť hlavne v stránke praktického využitia projektu a v tom, čo vlastne bolo urobené. Všimli sme si, že porotcovia vždy dávajú dodatočné otázky na tieto témy, ak sa im zdá, že neboli dostatočne obsiahnuté v prezentácii. Netreba sa stresovať ani z jazykovej bariéry, a dokonca, na naše počudovanie, bolo Ruským porotcom veľmi dobre a zrozumiteľne rozumieť. Čo sa týka príprav, zistili sme že najlepšie je sa v odbornej práci rozpísať do detailov, použiť veľa obrázkov, ktoré sú k veci. Treba ju písať čo najodbornejšie, ale netreba si lámať hlavu nad tým, že to nebude ako od profesionálneho vedca. Celá súťaž bolo vedená v štýle, že sa nedbá na takých detailoch, najdôležitejšia je obhajoba a samotná práca na projekte. Sme radi za možnosť prezentovať náš projekt v Moskve a veríme, že tie dobré skúsenosti, či už z Moskvy, či z AMAVET-u (FVAT) si odnesú aj ďalší súťažiaci v nasledujúcich ročníkoch podujatia.”
Je zrejmé, že organizovanie tradičných žiackych súťaží online bola pre všetkých organizátorov veľká výzva. Všetci stále hľadáme riešenia, ktoré by poskytli účastníkom čo najlepší zážitok z podujatia. Nepochybujeme o tom, že každý by uprednostnil osobný kontakt a cestovanie, no sme radi, že súťaže prebiehajú aspoň v takejto forme, kde dokážu žiaci získať podnety zo spätnej väzby a množstvo kontaktov. Zároveň môžeme skonštatovať, že AMAVET zvládol v porovnaní s ostatnými svetovými organizáciami prípravu online podujatí veľmi dobre a sme hrdí na náš realizační tím.
Všetkým žiakom gratulujeme k úspechu a veríme, že táto žatva ocenení ešte nekončí. V septembri nás čaká EUCYS 2021 a čoskoro zverejníme aj ďalšie medzinárodné podujatia, na ktorých by nás mohli reprezentovať aj naši víťazi. Sledujte nás. Viac informácií čoskoro.
Lukáš Procháska