Autor/autori: Peter Nociar

Projekt sa zaoberá mokraďovým biotopom. Nachádza sa v blízkosti priemyselnej zóny a je domovom mnohých vzácnych druhov fauny. Šesťročným skúmaním daného ekosystému sme bohužiaľ zistili rapídny pokles viacerých druhov živočíchov. Najväčší úbytok je hlavne u obojživelníkov i napriek prítomnosti hojného počtu žubrienok v jarnom období.. Hlavným cieľom bolo zistiť prítomnosť patogénnych mikroorganizmov a zmeny v kvalite vody v mokradi, ktoré mohli zapríčiniť daný stav.
Uskutočnili sme meranie dôležitých ukazovateľov vody (pH, teplota, konduktivita) v mokradi na piatich miestach a z jedného miesta sme odobrali dve vzorky povrchovej vody a dve vzorky pôdy (bentosu) na kultiváciu mikroorganizmov. Výskum bol realizovaný v laboratóriu na UMB v B.Bystrici. Na kultiváciu mikroorganizmov sme použili TSA médium a SLANETZ AND BARTLEY médium, pričom z pôdnych vzoriek sme urobili výluh. Mikroorganizmy sme kultivovali pri 22oC a 37°C a identifikovali pomocou prístroja MALDI.
Identifikovaných bolo 16 baktérií a neidentifikované 4, pri ktorých sme pristúpili ku Gramovmu farbeniu. Vysoké hodnoty konduktivity blízko zdroja znečistenia spojené s nízkym pH, ako aj prítomnosť kultivovateľných mikroorganizmov pri daných teplotách poukazujú na celkové organické znečistenie vody a sú ukazovateľom zaťaženia recipientu odpadovými látkami.
Najzaujímavejšie bolo zistenie prítomnosti dvoch mikroorganizmov. Aeromonas hydrophila je patogénna aj pre studenokrvné živočíchy, čo pravdepodobne spôsobilo pokles početnosti druhov vtákov a žiab v danej oblasti. Naopak Pseudomonas veronii je schopná prijímať z prostredia určité polutanty a metabolizovať ich. Vďaka tomu môže byť použitá na bioremediáciu znečistených pôd / vôd, čo je možné využiť v prípade kontaminácie daného ekosystému.