Autor/autori: Lenka Sivá, Kristína Benadová

Akné je kožné ochorenie, ktoré často dokáže pacientovi znepríjemňovať život nie len kvôli estetickému výzoru, ale taktiež aj kvôli bolestivým zápalom alebo nepríjemnému svrbeniu. Každá liečba na pacienta zaberá individuálne. My sme sa zamerali práve na fytoterapiu.
Prostredníctvom herbáru sme vytvorili krátky zoznam liečivých rastlín účinných proti tomuto ochoreniu. Zhromaždené bylinky sme spracovali do mastí, tinktúr a čajov. Pripravené produkty sme aplikovali na aknóznu pleť a pozorovali výsledky. Porovnali sme účinky fytoterapie a terapie pomocou antibiotík alebo pomocou iných synteticky vyrobených liečiv.
Liečba prostredníctvom liečivých bylín je zdĺhavejšia, ale oveľa menej zaťažuje organizmus. Ak sa na koži prejavujú silné zápaly je vhodnejšie nasadiť chemoteraputickú liečbu, ktoré však môžu spôsobiť tráviace problémy, hormonálne zmeny, malátnosť či problémy s pečeňou. Preto nie je vhodné takéto lieky užívať dlhodobo a vhodnejšie je kombinovať ich s liečivými rastlinami.
Na našom pacientovi sa fytoterapia preukázala účinná. Postihnuté oblasti sa behom dvoch mesiacoch výrazne zlepšili. Zápalove prejavy začili miznúť, nevyskytli sa ani alergické reakcie, koža nebola ani príliž mastná a ani súcha. Pacient sa cítil spokojný, vedľajšie účinky bylín upravili taktiež i problémy s trávením a dokonca aj niektoré alergie.